DEİK ve MÜSİAD İşbirliğiyle Düzenlenen “Yurtdışı Türkleri’nin Frankfurt Buluşması

Burak Karartı 13.09.2017
DEİK Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan,
Sayın Dr. Ömer Bolat ve Sayın Sami Özey,
Kıymetli Konuklar,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) işbirliğiyle ve MÜSİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Yurtdışı Türkleri’nin Frankfurt Buluşması” programında aranızda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye’den bu buluşmaya katılmak üzere Frankfurt’a gelen değerli konuklarımıza hoş geldiniz diyor, toplantının başarılı geçmesini diliyorum.

Değerli Dostlar,

Ülkemiz ile Almanya’nın ikili ilişkilerinin köklü tarihini, ülkemizden Almanya’ya işçi göçünün yarım yüzyılı geride bırakan hikayesini ya da iki ülke arasındaki güncel siyasi konuları hepimiz yeterince biliyoruz. Bu sebeple, burada bu konulara girmekten ziyade, Almanya’daki toplumumuzun geleceğini konuşmanın, Türkiye-Almanya arasındaki kapsamlı ilişkileri nasıl daha ileriye taşıyabileceğimizi tartışmamızın daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu çerçevede, görev bölgemizi teşkil eden Hessen Eyaleti’nde ve özelde Frankfurt’ta yapılabilecekleri ve işbirliği imkanlarını bu buluşma vesilesiyle ortaya koymanın yararlı olacağına inanıyorum.

Görev bölgemizdeki 300 bini aşkın vatandaşımıza hizmet sunan Başkonsolosluğumuzun yerleşik olduğu Frankfurt şehri, malumunuz, Almanya’nın ve Avrupa Birliği’nin finans merkezi konumundadır. Avrupa Merkez Bankası, Alman Merkez Bankası, Alman Borsası başta olmak üzere çok sayıda büyük finans kuruluşunun merkezi veya temsilciliği bu şehirde yer almakta; Avrupa’daki Türk bankalarının genel müdürlüklerinin önemli bir bölümü de keza Frankfurt’ta yerleşik bulunmaktadır. Frankfurt ayrıca Avrupa Türk medyasının da merkezi durumundadır. Hürriyet, Sabah, Türkiye ve Milli Gazete’nin Avrupa Genel Merkezleri ve basım tesisleri Frankfurt’tadır.

Frankfurt, bunların yanısıra önemli bir transit merkezidir. Kıta Avrupası’nın üçüncü, dünyanın ise beşinci büyük hava ulaşım ve aktarma merkezi olan Frankfurt Havaalanı şehrin ekonomik yapısına ve tanıtımına önemli katkılarda bulunmaktadır. Esasen, havaalanı vatandaşlarımız için de önemli bir istihdam kaynağını teşkil etmektedir.

Frankfurt aynı zamanda bir fuarlar ve festivaller şehridir. Dünyanın önemli kitap, otomobil, tekstil, makine fuarları başta olmak üzere her yıl çok sayıda fuar organizasyonu için şehir binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Son olarak, geçtiğimiz ayın sonunda yapılan üç günlük Müzeler Festivali’nin (Museumsuferfest) üç milyonu bulan ziyaretçisi olmuştur. Yarın otomobil fuarı başlıyor. Bu arada, 16 yıldır Frankfurt Türk Film Festivali ile beş yıldır Türk Tiyatro Festivali’ni başarıyla organize ediyor olmanın, Türk toplumunun kentin kültürel yaşamına ne kadar önemli katkılar sunabileceğinin açık bir göstergesi olduğunu burada özellikle belirtmek istiyorum.

Frankfurt’un bu önemli konumu, gerek burada yerleşik işadamlarımıza, gerek Türkiye’den gelerek burada yatırım yapmak veya ticari ilişki kurmak isteyen insanlarımıza büyük imkanlar sunmaktadır.

Ancak, bu fırsatları değerlendirmek için bireysel çabalar veya bireysel başarılar yetmiyor. Örgütlü hareket etmemiz gerekiyor. Taleplerimizin, beklentilerimizin dikkate alınması için, sesimizin daha gür çıkması için ve nihayet birbirimizden destek alarak daha da büyüyebilmemiz için birlikte düşünüp, birlikte hareket edebilmemize zemin sağlayacak mekanizmaları oluşturmamız lazım. Örneğin, zamanında Başkonsolosluğumuzun girişimiyle kurulan Türk-Alman İşadamları Platformu’na işlerlik kazandırmalıyız. Önümüzdeki günlerde beraberce buna kafa yormamız gerekiyor. Başka bir husus, faaliyetlerimize Alman iş çevrelerini de çekecek bir mahiyet kazandırmamız ve Alman ticaret ve sanayi odaları başta olmak üzere yerel kuruluşlarla bireysel ve kurumsal ilişkilerimizi güçlendirmemiz gerekliliğidir. Yine bu tür kuruluşlarda mevcudiyetimizi ve temsil düzeyimizi artırmaktır. Aidat verdiğiniz kurumların toplantılarına katılıp varlık göstermeniz büyük önem taşıyor. Bunu organize şekilde, birbirinizle koordine ederek yaptığınızda, bu girişimler mutlaka meyvesini verecektir.

Keza gençlerimizin eğitimi konusunda, özellikle mesleki eğitim alanında staj olanakları ve istihdama hazırlayıcı eğitimler gibi konularda işadamları olarak sağlamakta olduğunuz katkıları mümkünse artırarak sürdürmeyi toplumsal bir sorumluluk addetmenizi rica ediyorum. Toplum olarak geleceğimize yapacağımız en önemli yatırım, gençlerimizin eğitimlerine yönelik olandır.

Türk kökenli iş insanlarının Almanya’daki başarılı ticaret ve yatırım faaliyetleri bizleri gururlandırıyor. Halihazırda 100 bine yakın işverenimizin Almanya’da 50 farklı sektörde 500 binden fazla kişiye istihdam sağlaması ve Türk işletmelerinin yıllık 40 milyar Avro tutarında bir ciroya ulaşması, önemli bir gelişmeyi gösteriyor. Ancak, toplum olarak, iş dünyası olarak bundan daha fazlasını yapabilme potansiyeline sahip olduğumuzu ve artık başka bir hikayeyi konuşma zamanının geldiğini düşünüyorum. Bu eşiği geçmemiz lazım.
Değerli Konuklar,

Türkiye-Almanya ilişkileri son günlerde çalkantılı bir süreçten geçse de, iki ülkenin dostluğunun ve ortak çıkarlarının bu zor dönemi atlatacak güçte olduğuna inanıyorum. Sağduyulu ve önyargılardan uzak bir yaklaşımla, karşılıklı saygı ve güven temelinde, pozitif gündem konularına odaklanarak olumsuz algıların zaman içinde aşılacağı umudunu şahsen koruyorum. Çünkü iki ülke arasında kapsamlı siyasi bağlar, uzun bir müttefiklik geçmişi ve yoğun ekonomik-ticari ilişkiler var. Bölgesel konularda da ortak çıkarlarımız bulunmakta. Hepsinden önemlisi, Türk toplumunun Almanya’daki büyük ölçekli mevcudiyeti, iki ülkeyi birbirine beşeri bağlarla da bağlamakta. Dolayısıyla, her iki taraf için de işbirliğinden daha iyi bir seçenek olmadığı kanaatindeyim.
Türkiye-Almanya ilişkilerinin değerini iş insanlarının da gayet iyi bildiğine eminim. Bu bakımdan, içinde bulunduğumuz dönemde her iki ülkeden iş insanlarının seslerini daha fazla duyurmasına ve kamuoylarına ortak çıkarlarımızı hatırlatan mesajlar vermesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
Bu düşünceler ve temennilerle yararlı bir toplantı olması dileğimi yineleyerek, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 17:00

E-PASAPORT, VİZE, ASKERLİK, NOTER, NÜFUS ve VATANDAŞLIK işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr adresindeki randevu modülünden randevu alınması gerekmektedir (Randevu sistemi ‘gmx, web’ uzantılı mail adreslerini tanımamakta olup, randevu almak için kullanılacak mail adreslerinin ‘hotmail, yahoo, gmail’ uzantılı olması gerekmektedir.).
1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
1.1.2019 1.1.2019 Yeni Yıl
19.4.2019 19.4.2019 Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşçi Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı-1. Gün
10.6.2019 10.6.2019 Küçük Paskalya
20.6.2019 20.6.2019 Yortu Bayramı
11.8.2019 11.8.2019 Kurban Bayramı-1. Gün
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2019 Dini Tatil-1. Noel Günü
26.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil- 2. Noel Günü