29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konuşması

Burak Karartı 30.10.2017
Sayın Müsteşar Mark Weinmeister,
Değerli Vatandaşlarımız,
Kıymetli Konuklar,

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu sıfatıyla ilk kez ev sahipliği yaptığım milli gün resepsiyonumuzda sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum.

Milli günler, bizim için hafızalarımızı tazelemek, bulunduğumuz yere bizi getiren olayları hatırlamak ve ortak geleceğimiz hakkında düşünmek için istisnai fırsatlardır. Özellikle anavatanından uzakta olan bizlerin, bireysel varlığımızın ötesine geçen tarihsel bir bütünün parçası olduğumuzun farkına varmamıza ve bugün bu çatı altında biraraya gelişimize zemin hazırlayan ortak duygu ve değerlerimizi anımsamamıza da yardımcı olur.

Bu akşam, milli gün coşkumuza ortak olmak için aramızda bulunan vatandaşlarımıza ve kıymetli dostlarımıza şükranlarımızı sunuyor, hepinize içtenlikle hoş geldiniz diyorum.

Değerli Konuklar,

Türkiye’nin ve Türk milletinin tarihi elbette son 94 yıldan ibaret değildir. Türkiye Cumhuriyeti, köklü ve saygın bir tarihsel birikimin üzerinde yükselmektedir. Fakat bizim için tarihimizdeki son 94 yıl, ülkemize getirdikleri ve Türk toplumunun başardıkları açısından özel bir önem taşımaktadır.

On yılı aşan bir savaş ortamından yorgun ve yılgın çıkmış bir milletin ve derin mahrumiyet koşulları içindeki bir ülkenin, modern uluslararası toplumun saygın bir üyesi olmak adına azim ve inançla gerçekleştirdiği dönüşümün adıdır Cumhuriyet.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk milletinin kendi geleceğini belirleme kararlılığının sonucudur.

Cumhuriyet devrimleri ile başlayan modernleşme sürecimiz, izleyen dönemlerde gerçekleştirilen birçok reform hamlesiyle devam etmiş ve bizi bugün Atatürk’ün hedef olarak belirlediği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmıştır.

Bugün Türkiye, demokratik ve çoğulcu siyasi sistemi, dünyada onyedinci, Avrupa’da altıncı sırada olmasını sağlayan ekonomik büyüklüğü ve moderniteyi kültürel kimliğiyle harmanlayabilen toplumsal geleneğiyle uluslararası toplumun saygın üyelerinden biridir.
Dış politikasında barış, istikrar ve işbirliğinin yanısıra ahlaki değerleri de önceleyen Türkiye, yerlerinden olan 3 milyon Suriyeli’ye yaptığı ev sahipliğiyle ve küresel insani yardım faaliyetleri için tahsis ettiği 6 milyar Dolar’ı aşan katkısıyla dünyanın önde gelen donör ülkeleri arasında yer almaktadır.

Kıymetli Misafirler,

Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne gelinceye değin elbette sayısız sınamalarla başetmiştir.
Son olarak, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi en ciddi sınamalardan biri olmuştur. Türkiye, bu badireyi Türk milletinin demokratik meşruiyete olan bağlılığı sayesinde ve toplumun geniş kesimlerinin dayanışmasıyla atlatabilmiştir.

Bu darbe girişiminin ve onu gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ülkemize verdiği zararları bertaraf etmek için etkin bir mücadele içindeyiz. Bu süreçten demokrasimizi daha da güçlendirerek çıkacağımıza inanıyorum.
İçinden geçtiğimiz bu olağanüstü dönemde, uluslararası camia içindeki dostlarımızdan anlayış ve dayanışma beklediğimizi ifade etmek isterim.

Değerli Konuklar,

Türkiye-Almanya ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiği bir sır değil. Ancak, bilinmesi gereken bir gerçek var ki, iki ülke ilişkileri sağlam ve köklü bir temele dayanmaktadır. İki ülkenin dostluğu ve ortak çıkarları bu zor dönemi atlatacak güçtedir.

Türkiye ile Almanya arasında kapsamlı siyasi bağlar, uzun bir müttefiklik geçmişi ve yoğun ekonomik-ticari ilişkiler vardır. Bölgesel konularda ortak çıkarlarımız bulunmaktadır. Hepsinden önemlisi, Almanya’da büyük ölçekli bir Türk toplumunun varlığı, iki ülkeyi birbirine insani bağlarla da bağlamaktadır. Dolayısıyla, sağduyulu ve önyargılardan uzak bir yaklaşımla, karşılıklı saygı ve güven temelinde atılacak adımlarla olumsuz algıların ve gerginliklerin zaman içinde aşılacağı inancını taşıyorum.

Değerli Vatandaşlarımız,
Sevgili Konuklar,

Cumhuriyetin 94 yıllık yolculuğunda kat ettiğimiz uzun mesafeye rağmen, daha önümüzde yapılması gereken çok iş bulunmaktadır.

Cumhuriyetin kazanımlarını her daim taze ve canlı tutabilmek için, demokrasi ve modernleşme yolundaki çabalarımızı devam ettirebilmemiz özel bir önem taşımaktadır.

Cumhuriyetimizin kurucularının aklındaki ve gönlündeki Türkiye ideali de, Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılına yönelik hedeflerimiz de esasen bunu gerekli kılmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı, ülkemizin ve milletimizin bekası için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize minnetlerimizi arz ediyorum.

Davetimize katılarak bu gece bizleri onurlandıran tüm konuklarımıza, Başkonsolosluğumuz mensupları ve şahsım adına şükranlarımı sunuyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!


Pazartesi - Cuma

08:30 - 17:00

E-PASAPORT, VİZE, ASKERLİK, NOTER, NÜFUS ve VATANDAŞLIK işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr adresindeki randevu modülünden randevu alınması gerekmektedir (Randevu sistemi ‘gmx, web’ uzantılı mail adreslerini tanımamakta olup, randevu almak için kullanılacak mail adreslerinin ‘hotmail, yahoo, gmail’ uzantılı olması gerekmektedir.).
1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
1.1.2019 1.1.2019 Yeni Yıl
19.4.2019 19.4.2019 Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşçi Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı-1. Gün
10.6.2019 10.6.2019 Küçük Paskalya
20.6.2019 20.6.2019 Yortu Bayramı
11.8.2019 11.8.2019 Kurban Bayramı-1. Gün
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2019 Dini Tatil-1. Noel Günü
26.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil- 2. Noel Günü