15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KONUŞMASI

Burak Karartı 15.07.2018


Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Değerli Temsilcileri,
Kıymetli Basın Mensupları,
Saygıdeğer Konuklar,


Bugün burada, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen, ancak milletimizin cesaret ve kararlılığıyla engellenen hain 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıldönümünde, bu büyük ihanet sayfasını hatırlamak ve hatırlatmak, darbe girişimi sırasında kaybettiğimiz aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimize ve yüce milletimize bu menfur girişime karşı verdikleri büyük mücadele için şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Değerli Dostlar,

15 Temmuz alışılagelmiş türden bir askeri kalkışma değildi. Boğaziçi Köprüsü’nün trafiğe kapatıldığı, ardından Ankara ve İstanbul semalarında savaş uçaklarının görülmeye başlandığı ilk anlarda, bazı şeylerin ters gittiğini anladık. İlerleyen saatlerde, Fetullahçı Terör Örgütü mensupları tarafından gerçekleştirilen bir darbe girişimi olduğunun farkına vardık.

O gece darbecilerin gösterdiği vahşet ve hıyaneti tanımlayacak uygun kelimeleri bulmak gerçekten imkânsızdır. Öyle ki, ülkenin demokratik kurumlarını savunmak için sokağa çıkan masum sivillere karşı ölümcül silahlar kullanmaktan kaçınmayan bu hainler, girişime katılmayı reddeden masum askeri personeli ve komutanlarını da öldürmekten çekinmediler. Darbeciler, kendilerine karşı direnişi bastırmak için, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Milli İstihbarat Teşkilatı karargâhını ve Emniyet Özel Harekât Merkezi’ni bombaladılar. Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulundular. O gece, 250 insanımızı kaybettik, 2000’den fazla (2193) insanımız da yaralandı.

15 Temmuz gecesi Türk demokrasisi ve Türk devleti güçlü bir sınav vermiştir. Bu sınavı geçtiğimiz için gurur duymaktayız. Her kesimden ve her siyasi görüşten Türk halkı kendilerini korkusuzca silahların, tankların önüne atarak demokratik haklarını talep etmiş, tarihi bir direnç ve dayanışma örneği göstermiştir.
Değerli Konuklar,

FETÖ’nün doğasını ve yapısını iyi anlamak gerekir. Bir dini cemaat olduğu iddiasını taşımasına, faaliyetlerini daha ziyade dini alanda, eğitim alanında ve hayır işlerinde sürdürdüğü izlenimi vermesine rağmen, kamu personeli sınavlarında sahtecilikten yasa dışı dinlemelere, kumpas davalarıyla nice vatansever insanların hayatlarının karartılmasından para aklama operasyonlarına kadar uzanan bir sicile sahip suç şebekesi olduğu ortaya çıkmıştır. Gülen, onlarca yıldır elemanlarını emniyet, yargı ve silahlı kuvvetler gibi devletin tüm kritik organlarına nüfuz etmeleri için yönlendirmiştir. Başka bir deyişle, FETÖ, riyakârlık, gizlilik ve ketumiyet üzerine kurulu yeni nesil bir terör örgütü olarak karşımıza çıkmıştır. FETÖ mensupları, liderleri Fetullah Gülen’in tavsiye ettiği şekilde, “kimseye varlıklarını fark ettirmeden sistemin damarları içinde hareket etmişler” ve aşama aşama vücudun hayati organlarını ele geçiren bir virüs gibi “önemli güç merkezlerine” erişmişlerdir.

Şimdi, iki yıl boyunca yürütülen kapsamlı idarî ve adli tahkikat sonrasında, 15 Temmuz’da neler olduğunu ve arkasındaki faili daha iyi kavradığımızı düşünüyorum. Savcılarımız, darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün tartışmasız varlığına işaret eden önemli kanıtları bir araya getirmiştir. Binlerce subayın ve astsubayın FETÖ ile irtibatlı olduklarını beyan ettikleri ifadelerin, itirafların, video kayıtlarının ve darbeciler arasındaki haberleşmenin yanısıra, “Bylock” gibi sadece FETÖ üyelerince kullanılan şifreli iletişim sistemlerinin çözülmesi sayesinde, devlet kurumlarına sızan FETÖ üyelerinin daha iyi saptanması ve bunların yasadışı faaliyetlerinin aydınlatılması mümkün hâle gelmiştir.

Değerli Dostlar,

Böylesine karanlık ve gizli bir yapıyla mücadele etmek kolay değildir. Devletimiz, bu tehdidi bastırmak ve nihai olarak bertaraf etmek için haklı önlemler almıştır, almaya da devam etmektedir. Darbe teşebbüsünün ardından derhal olağanüstü hâl ilan edilmesi ve bunun bugüne dek uzatılması, devlet organlarının süratle ve etkinlikle çalışmasının sağlanması için gerekli görülmüştür.

Öte yandan, devletimiz, yaptığı değerlendirmeler sonucunda olağanüstü hâlin yeniden uzatılmamasına karar vermiş olup, 18 Temmuz itibariyle OHAL’in sona ermesi öngörülmektedir.

Değerli Konuklar,

Doğal olarak, bu kritik zamanda uluslararası toplumun da desteğine ve anlayışına ihtiyaç duyuyoruz. FETÖ, Almanya da dâhil olmak üzere dünyada 150’yi aşkın ülkede, okulları, sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları ve şirketleriyle mevcuttur. İki yıl önce Türkiye’de yaşananlar, bu örgütün sadece Türkiye’de değil yurtdışında da neler yapabileceğinin göstergesidir. Dolayısıyla uluslararası toplumun da örgütün faaliyetlerine karşı tedbirli ve uyanık olması önem taşımaktadır.

Son olarak söylemeliyim ki, Türk Milleti, bu hain darbe girişimini bertaraf ederek, bir kez daha Cumhuriyet ilkelerine ve demokrasiye bağlılığını kanıtlamış ve devletimizin sonsuza kadar ayakta kalması için canını ortaya koymaya hazır olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Bu vesileyle, 15 Temmuz şehitlerimiz ile beraber vatanımız için canını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize ve yüce milletimize şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyorum.

Teşekkür ederim.

Pazartesi - Cuma

08:30 - 17:00

E-PASAPORT, VİZE, ASKERLİK, NOTER, NÜFUS ve VATANDAŞLIK işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr adresindeki randevu modülünden randevu alınması gerekmektedir (Randevu sistemi ‘gmx, web’ uzantılı mail adreslerini tanımamakta olup, randevu almak için kullanılacak mail adreslerinin ‘hotmail, yahoo, gmail’ uzantılı olması gerekmektedir.).
1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
1.1.2019 1.1.2019 Yeni Yıl
19.4.2019 19.4.2019 Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşçi Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı-1. Gün
10.6.2019 10.6.2019 Küçük Paskalya
20.6.2019 20.6.2019 Yortu Bayramı
11.8.2019 11.8.2019 Kurban Bayramı-1. Gün
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2019 Dini Tatil-1. Noel Günü
26.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil- 2. Noel Günü