29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Ufuk Ekici 29.10.2014
Hessen Eyaleti Adalet, Uyum ve Avrupa İşleri Bakanlığı Daire Başkanı Sayın Dr. Michael Borchmann,
FDP genel sekreteri ve Hessen Eyaleti Eğitim eski Bakanı Sayın Nicola Beer,
Saygıdeğer duayen Aleksandra Dordevic ve korkonsüler mensupları,
Saygıdeğer Eyalet Parlamentosu mensupları,
Hessen Eyaleti Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanı Sayın Roland Desch, Hessen Eyaleti Emniyet Müdürü Udo Münch,
Bakanlık, Belediye, Adli ve Emniyet teşkilatı temsilcileri,
Akademisyenler ve çeşitli meslek mensupları,
Hessen Türk ve Alman toplumunun saygıdeğer temsilcileri,
Değerli basın mensupları,
Kıymetli Konuklar,
Değerli hanımefendiler ve beyefendiler,


Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 91. yılı münasebetiyle bu akşam burada toplanmış bulunuyoruz. Bu onurlu, gururlu ve mutlu günümüz, Bayramımız kutlu olsun!

Eşim Özen Dağlı Ekici ile birlikte tüm Başkonsolosluğumuz adına Sizleri bu en büyük milli bayramımızda, bu gurur gününde saygıyla ve muhabbetle selamlıyor, hepinize en güzel dileklerimizi sunuyorum.

Bu mutlu günümüzü, Cumhuriyetimizin yıldönümünü olabildiğince geniş katılımla, coşku, saygı ve sevgi içinde sizlerle kutlamaktan büyük sevinç duyuyoruz.

Bayramımızı sevinçle kutluyoruz ama aslında bu yıl buruk kutluyoruz. Hepinizin bildiği gibi dün Ermenek’te bir maden kazası meydana geldi. Kazada 16 kadar maden işçisi kurtulurken, 18 maden işçisi kardeşimiz halen yer altında mahsur durumda. Kurtarma çalışmaları halen devam ediyor. Hepimizin aklı ve duası bu kardeşlerimizde, Ermenek halkında. Ümit ediyoruz bu maden işçilerimiz de en kısa zamanda sağ olarak kurtulurlar ve sevdiklerine, bizlere kavuşurlar. Benzer kazaların tekrar yaşanmamasını diliyoruz ve Ermenek halkı, maden işçilerimiz ve yakınlarının acılarını paylaşıyoruz.

Bu hissiyatla, tüm değerli vatandaşlarımıza, sevgili Alman dostlarımıza, korkonsüler mensubu meslektaşlarıma, tüm konuklarımıza bu mutlu günümüzü bizimle birlikte kutladıkları, teşrif ettikleri için şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde verdiği eşsiz mücadelenin, inançla yürüttüğü İstiklal Savaşının sonucunda vatan aşkı, egemenlik ve bağımsızlık hasretiyle ortaya çıkararak bizlere bıraktığı en büyük emanettir. Bugün, Cumhuriyetimizin kurucuları olan Büyük Önder Atatürk ile silah arkadaşlarını, vatanımızın bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü uğrunda hayatlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi derin şükran duygularımızla, rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Değerli konuklar,

Ülkemiz, 91 yıllık Cumhuriyet tarihinde büyük inkılaplar ve kalkınma hamlelerini başarıyla hayata geçirebilmiş ve hayata geçirmeye devam etmektedir. Türkiye, muhtelif sahalarda gerçekleştirdiği köklü reformlarla, giderek büyüyen ekonomisi, olgunlaşan demokrasisi, yapıcı dış politikasıyla uluslararası dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

Kuruluş yıllarında tarım ülkesi olan ülkemiz bugün üst orta gelirli bir sanayi ülkesi haline gelmiştir. Türkiye, bugün 900 milyar ABD Doları bulan milli geliri ile, 300 Milyar ABD Dolarını aşkın dış ticaret hacmiyle, genç ve dinamik nüfusuyla dünyanın 16., Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisine sahiptir. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100üncü yılına kadar dünya genelinde en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmektir.

Sevgili misafirler,

uzun bir geçmişe sahip olan Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler her alanda daha da derinleşerek ve gelişerek ilerlemektedir. Bu ilerlemenin etkilerine Hessen eyaletinde de hep birlikte memnuniyetle şahit olmaktayız.

Hessen ile Türkiye arasındaki beşeri ilişkiler her alanda yoğunlaşmaktadır. Sanat, spor,kültür ve ekonomi başta olmak üzere, bir çok alanda karşılıklı temaslar, işbirlikleri artmaktadır. Kardeş şehirler, okullar, işçevreleri arasındaki ilişkiler nitelik ve nicelik olarak gelişmektedir.

Bu yoğunlaşan ve gelişen ilişkilerin çekirdeğinde sizler, burada yaşayan vatandaşlarımız yer almaktadır. Almanya’da yaşayan 3 Milyon, Hessen Eyaletinde yaşayan 300.000 dolayında Türk vatandaşı ve Türkiye kökenli insanımız iki ülke arasındaki en büyük köprüdür. Her yıl yaklaşık 5 Milyon Alman Türkiye’yi ziyaret etmektedir.

Yaklaşık 60 yıl önce ekonomik sebeplerle ekmek parası için Almanya’ya gelmiş bu insanlarımız bugün sadece köprü görevi görmemektedir. Bunlar aynı zamanda içinde yaşadıkları topluma da spordan, sanata, ekonomiden siyasete kadar birçok alanda önemli katkılar sağlamaktadır.

Bugün futbolda, edebiyatta ve siyaset sahnesinde Türk toplumundan birçok isimle karşılaşmak mümkündür. Türk kökenli girişimcilerin sayısının Almanya çapında 90.000, Hessen Eyaletinde 4-5 bin dolayında olduğu tahmin edilmektedir. Bu Türk girişimcilerin Almanya’daki cirolarının 40 Milyar Avro dolayında olduğu, 400.000 dolayında kişiye istihdam sağladığı tahmin edilmektedir. Almanya’daki Türk toplumumuzun gelecekte bu başarılı çizgiyi devam ettireceğine inancım tamdır. Ben şahsen buradan herkesin dillendirdiği entegrasyonun da esasen başarıyla tamamlanmış olduğu sonucunu çıkarıyorum.

Hepimizin ihtiyacı olan karşılıklı saygı, sevgi ve anlayışın güçlendirilmesidir. Aslında günümüzde tüm insanlığın gereksinimidir bu: farklı kültürden, dinden, inançtan ve görüşten olanları anlamaya, tanımaya çalışmak, saygı ve sevgiyle karşılamak.

Değerli konuklar;

Bilindiği üzere Almanya, Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarındandır. Almanya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 32 milyar Avro’ya yaklaşmıştır. Türkiye-Hessen arasındaki ticaret hacmi 2 Milyar Avro olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’de 5500 dolayında Alman sermayeli şirket faaliyet göstermektedir.

Bugün Türkiye’nin önde gelen şirketlerin artık dış ülkelere yatırım yapmakta olduklarını da memnuniyetle görmekteyiz. Hessen Eyaletinde de bu şirketlerden bazıları ekonomik faaliyetlerde bulunmaktadır. Beko, Pınar, Mavi Jeans, Ziraat Bankası, İşbankası, Akbank gibi güzide bankalarımız bunların başında gelmektedir.

Bu vesileyle ben, bu şirketlerimiz ve bankalarımızın temsilcilerini de selamlamak istiyor, zaman zaman etkinliklerimize sağlamış oldukları maddi, manevi katkılar için teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bayanlar ve Baylar,

Sözlerimi burada sonlandırırken bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, düzenlemeler sırasında bizden yardımlarını esirgemeyen Sayın Celal Akbulut ve Ramada Otel’e, gecemize sundukları ikramlarından dolayı Pınar ve Bäckerei Çavuş şirketlerine teşekkür ediyorum. Siz saygıdeğer misafirlerimize de burada bulunarak bizleri bu akşam yalnız bırakmadığınız için en içten şükranlarımı sunmayı borç biliyorum.

Başkonsolosluğumuz Türk Kültür Merkezi Sanat Müziği koromuz birazdan sahne alacak. Ben Koromuza, değerli sanatçılarımıza da bu akşama renk kattıkları için ayrıca şükranlarımı sunuyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.


Hepinize tekrar hoşgeldiniz diyor, keyifli bir akşam geçirmenizi diliyorum.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Sehr geehrter Herr Dr. Borchmann, Leiter der Abteilung für Europa und internationale Angelegenheiten im Ministerium für Justiz, für Integration
und Europa,
verehrte Frau Nicola Beer, Generalsekretärin der FDP und Kultusministerin a.D.,
verehrte Mitglieder des Landtags,
der Staatskanzlei,
der Oberlandesgerichte und Gerichte,
der Städte und Gemeinden,
verehrte Doyen des Hessischen Consular Corps Frau Aleksandra Dordevic und meine verehrten Amtskollegen des konsularischen Corps,
Sehr geehrte Polizeipräsidenten und Vertreter der Polizeipräsidien,
Verehrte Akademiker und Vertreter der unterschiedlichen Berufsgruppen,
Verehrte Vertreter der Presse und Medien,
verehrte Vertreter der türkischen und deutschen Gesellschaften,
Verehrte Gäste, meine Damen und Herren,

wir haben uns heute versammelt um den 91. Jahrestag der Verkündung der Republik Türkei zu feiern.

Gemeinsam mit meiner Gattin Özen Dağlı Ekici und dem gesamten türkischen Generalkonsulat heissen wir Sie alle herzlich willkommen! Es ist für uns eine grosse Freude den Jahrestag unserer Republik mit einer so zahlreichen Teilnahme und mit grosser Begeisterung mit Ihnen gemeinsam feiern zu dürfen.

Wie Sie alle wissen, ist gestern in Ermenek ein Grubenunglück passiert, in welchem 16 Arbeiter lebend geborgen werden konnten, aber leider 18 Arbeiter sich noch unter der Erde befinden. Unsere Hoffnung ist es, dass diese Menschen in kürzester Zeit geborgen werden und wieder mit ihren Familien und Freunden zusammen kommen können. Wir teilen die Sorge der Bevölkerung von Ermenek und den Familien der Betroffenen und hoffen, dass sich ein solches Unglück nicht wiederholt.

Mit diesen Gedanken, danke ich meinen verehrten Landsleuten, unseren verehrten deutschen Freunden, dem konsularischen Corps und allen verehrten Gästen dafür dass sie diesen bedeutenden Tag mit uns feiern und unserer Einladung gefolgt sind.

Die Türkische Republik ist das grösste Erbe das uns vermacht wurde, welches das Türkische Volk unter der Federführung von Gazi Mustafa Kemal Atatürk aus dem Unabhängigkeitskampf heraus mit der Sehnsucht nach Heimatliebe, Souveränität und Unabhängigkeit erschaffen hat.

Heute gedenken wir den Gründern unserer Republik, Mustafa Kemal Atatürk und seinen Weggefährten, denjenigen, die ihr Leben für die Unabhängigkeit und dem Aufbau unseres Landes geopfert haben.


Sehr geehrte Gäste,

unser Land hat es in seiner 91 jährigen Geschichte geschafft grosse Reformen und Entwicklungschritte mit grossem Erfolg in die Wege zu leiten. Die Türkei hat mit den Reformen auf unterschiedlichen Bereichen, mit ihrer stets wachsenden Wirtschaft, ihrer immer reifer werdenden Demokratie und ihrer konstruktiven Aussenpolitik die internationale Aufmerksamkeit geweckt.

Während die Türkei bei ihrer Gründung ein Agrarland war, hat sie sich heute zu einem Industrieland mit einem Einkommen über dem Mittelstand entwickelt. Die Türkei hat heute mit ihrem Nationaleinkommen von fast 900 Milliarden US-Dollar und einem Aussenhandelsvolumen von über 300 Milliarden US-Dollar und ihrer jungen und dynamischen Population die 16.grösste Volkswirtschaft in der Weltrangliste und die 6. grösste Volkswirtschaft in Europa. Das Ziel ist es, weltweit zu den zehn grössten zu gehören, bevor unsere Republik ein Jahrhundert alt wird.

Verehrte Damen und Herren,

die langjährigen Beziehungen zwischen der Türkei und Deutschland entwickeln sich kontinuierlich und vertiefend immer weiter. Die Auswirkungen dieses Fortschrittes beobachten auch wir hier in Hessen mit grosser Freude.

In dem Kern dieser anwachsenden Beziehungen befinden sich unsere hier lebenden Landsleute. Unsere circa 3 Millionen in Deutschland und ungefähr 300.000 in Hessen lebenden türkischen und Türkischstämmigen Landsleute fungieren als grösste Brücke zwischen beiden Ländern. Jedes Jahr besuchen etwa 5 Millionen Deutsche die Türkei.

Die menschlichen Beziehungen zwischen Hessen und der Türkei werden auf allen Gebieten immer intensiver. Auf allen Gebieten, aber vor allem auf Gebieten wie Kultur, Sport und Wirtschaft steigt die Anzahl von gegenseitigen Kontakten und der Zusammenarbeit. Partnerschaften zwischen Städten, Schulen und Unternehmerkreisen wachsen sowohl an Quantität als auch an Qualität.

Unsere Landsleute, die vor ungefähr 60 Jahren nach Deutschland gekommen sind um ihren Lebensunterhalt zu verdienen, nehmen heute nicht nur eine Brückenfunktion ein. Sie tragen zugleich in die Gesellschaft, in der sie leben, in vielen Bereichen wie Sport, Kunst, Wirtschaft oder Politik einen besonderen Beitrag bei.

Heute ist es möglich im Fussball, in der Literatur und auf der politischen Ebene auf zahlreiche Personen aus der türkischen Gemeinde zu treffen. Während die Zahl der türkischstämmigen Unternehmer in Deutschland bei 90.000 liegt, wird diese Zahl für Hessen auf 4000-5000 geschätzt. Der Umsatz der türkischstämmigen Unternehmer in Deutschland liegt bei circa 40 Milliarden Euro; diese schaffen Arbeitsplätze für circa 400.000 Personen. Ich bin fest davon überzeugt, dass die türkische Gemeinde in Deutschland diese erfolgreiche Bahn auch in Zukunft verfolgen wird. Ich persönlich leite hiervon aus, dass die von jedermann ausgesprochene Integration somit eigentlich bereits erfolgreich verwirklicht wurde.

Was wir alle benötigen ist die Stärkung des gegenseitigen Respektes, der Liebe und des Verständnisses. Eigentlich ist dies heutzutage das Bedürfnis der gesamten Menschheit: Menschen aus unterschiedlichen Kulturen, Religionen, Glaubensrichtungen und Ansichten zu verstehen, kennenzulernen und ihnen mit Respekt und Liebe zu begegnen.

Verehrte Gäste,

Deutschland ist seit vielen Jahrzehnten in verschiedenen Bereichen eines der wichtigsten Partner der Türkei. Das Aussenhandelsvolumen zwischen der Türkei und Deutschland betrug im letzten Jahr 32 Milliarden Euro. Das Aussenhandelsvolumen zwischen der Türkei und Hessen beträgt 2 Milliarden Euro.

In der Türkei sind circa 5500 Firmen mit deutschen Wurzeln oder Kapital tätig. Es ist erfreulich, dass führende Firmen der Türkei auch vermehrt Investitionen im Ausland tätigen. In Hessen sind einige dieser Firmen wie Beko, Pınar, Mavi Jeans und türkische Banken wie die Ziraatbank, İşbank oder Akbank unternehmerisch tätig.

Ich möchte diesen Anlass nutzen und die Vertreter dieser Firmen und Banken begrüssen und ihnen für den Beitrag, den sie zu gelegentlichen Veranstaltungen leisten, meinen Dank aussprechen.Meine verehrten Damen und Herren,

während ich nun mit meiner Rede zum Abschluss komme, möchte ich allen, die bei der Verwirklichung dieser Veranstaltung mitgewirkt haben danken. Ein besonderer Dank gilt Herrn Celal Akbulut und dem Ramada Hotel für ihre Unterstützung bei der Organisation, den Firmen Pınar und Bäckerei Çavuş für ihren Beitrag in die Bewirtschaftung.

Das Chor des Kulturzentrums unseres Generalkonsulates wird uns anlässlich des 91. Jahrestages der Gründung der Türkischen Republik, mit ausgewählten Stücken der Türkischen Musik verwöhnen. Hiermit danke ich den Damen und Herren des Chores und heisse Sie willkommen.

Mit diesen Gedanken, wünsche ich Ihnen allen einen angenehmen Abend.

Vielen Dank.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 13:00 / 14:00 - 16:30

E-PASAPORT, VİZE, ASKERLİK, NOTER, NÜFUS, EVLİLİK ve VATANDAŞLIK işlemleri için www.konsolosluk.gov.tr adresindeki randevu modülünden randevu alınması gerekmektedir.(Randevu sistemi ‘gmx, web’ uzantılı mail adreslerini tanımamakta olup, randevu almak için kullanılacak mail adreslerinin ‘hotmail, yahoo, gmail’ uzantılı olması gerekmektedir.
24.12.2020 24.12.2020 Yerel Tatil/ Heiligabend
25.12.2020 25.12.2020 Dini Tatil-1. Noel Günü
26.12.2020 26.12.2020 Dini Tatil- 2. Noel Günü
31.12.2020 31.12.2020 Yılbaşı Gecesi
1.1.2021 1.1.2021 Yılbaşı Tatili
2.4.2021 2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 5.4.2021 Paskalya
1.5.2021 1.5.2021 İşçi Bayramı
13.5.2021 13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
13.5.2021 13.5.2021 Ramazan Bayramı-1. Gün
24.5.2021 24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 20.7.2021 Kurban Bayramı-1. Gün
3.10.2021 3.10.2021 AFC Milli Günü
29.10.2021 29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2021 24.12.2021 Yerel Tatil/ Heiligabend
25.12.2021 25.12.2021 Dini Tatil-1. Noel Günü
26.12.2021 26.12.2021 Dini Tatil-2. Noel Günü
31.12.2021 31.12.2021 Yılbaşı Gecesi
1.1.2022 1.1.2022 Yılbaşı Tatili