Türkiye Cumhuriyeti

Frankfurt Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

1947 yılında faaliyete başlayan Temsilciliğimiz, ülkemizin Almanya'daki ilk Başkonsolosluklarındandır. 

Başkonsolosluğumuz ilk olarak Frankfurt’un Westend semtinde, Myliusstrasse 56 numarada hizmete açılmış, 1971 yılında ise Schlossstrasse 25 adresinde kiralanan bir binaya nakledilmiştir.

1974 yılında ise Zeppelinallee 17–19 adresindeki binamız satın alınmıştır. 1911 yılında neoklasik tarzda inşa edilen bina devletimiz tarafından satın alınıncaya dek otel olarak kullanılmıştır. Sözkonusu bina, Frankfurt'taki İkinci Dünya Savaşı'nı hasarsız atlatmış olan çok az sayıdaki yapılardan biri olma özelliği ile, Frankfurt Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi eser olarak koruma altına alınmıştır.

Zeppelinallee 17–19 adresindeki binamızdan 02 Eylül 2011 tarihinde taşınılmış olup, 12 Eylül 2011 tarihinden itibaren Kennedyalle 115-117 adresinde hizmet verilmeye
başlanmıştır.

Başkonsolosluğumuza bağlı Türk Kültür Merkezi ise, Höhenstrasse 44 adresinde kiralanmış bir binada hizmet vermektedir.

 
Orhan Tahsin Günden
Başkonsolos (MM)
01.01.1947-01.01.1952
Mehmet İrfan Karaşar
Başkonsolos (MM)
01.01.1952-01.01.1957
Mustafa Kenanoğlu
Başkonsolos (MM)
29.05.1957-23.04.1959
Rifat Ayanlar
Başkonsolos (MM)
29.04.1959-16.10.1960
Vecdi Türel
Başkonsolos (MM)
27.02.1961-12.05.1962
Ahmet Mesut Suntay
Başkonsolos (MM)
30.06.1962-29.03.1965
Sadi Akarcalıoğlu
Başkonsolos (MM)
21.12.1964-15.08.1965
Osman Sirman
Başkonsolos (MM)
28.08.1965-17.11.1968
Bozkurt Nihat Erman
Başkonsolos (MM)
30.11.1968-25.10.1971
Cavit Tarakçı
Başkonsolos (MM)
30.11.1971-19.11.1975
Nejat Taylan
Başkonsolos (MM)
15.11.1975-20.06.1979
Hikmet Şengenç
Başkonsolos (MM)
30.01.1980-01.02.1984
Uğurtan Akıncı
Başkonsolos (MM)
25.01.1984-02.02.1987
Volkan Çotur
Başkonsolos (MM)
20.01.1987-01.09.1988
Umur Apaydın
Başkonsolos (MM)
31.08.1988-01.09.1992
Yücel Ayaslı
Başkonsolos (MM)
30.08.1992-01.09.1996
E. Şafak Göktürk
Başkonsolos (MM)
29.08.1996-05.11.1999
Derya Kanbay
Başkonsolos (MM)
30.09.1999-01.10.2002
Ali Rıza Çolak
Başkonsolos (MM)
01.10.2002-01.10.2004
Salih Boğaç Güldere
Başkonsolos (MM)
30.09.2004-01.12.2008
İlhan Saygılı
Başkonsolos (MM)
14.11.2008-11.12.2012
Ufuk Ekici
Başkonsolos (MM)
11.12.2012-15.09.2015
M. Mustafa Çelik
Başkonsolos (MM)
15.09.2015-16.02.2017
Burak Karartı
Başkonsolos (MM)
15.02.2017-