Türkiye Cumhuriyeti

Frankfurt Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayrami Mesaji , 21.04.2017

                                                                                                                                

T.C. FRANKFURT BAŞKONSOLOSU BURAK KARARTI’NIN

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI VESİLESİYLE YAYIMLADIĞI MESAJ

              Görev Bölgemizdeki Türk Toplumunun Değerli Üyeleri, Sevgili Çocuklar,

             Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle sizleri sevgiyle selamlıyorum.

             23 Nisan, tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Çünkü 97 yıl önce bu gün, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki istiklal mücadelesi henüz devam ederken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da açılmasıyla Türk Milleti yazgısına el koymuştur.  

Böylece 23 Nisan, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun ilan edildiği, demokratik ve çağdaş Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olmuştur.

             Sevgili Çocuklar,

             Geleceğin güçlü Türkiye’sinin kurulmasının çocuklarımıza ait olacağına inanan Büyük Atatürk, tarihte benzeri görülmemiş bir kararla, bu çok önemli günü sizlere armağan etmiştir. Bu durum, aynı zamanda Atatürk’ün siz çocuklara olan sonsuz sevgisinin ve güveninin de bir göstergesidir.

             Büyük Atatürk’ün sizlere olan güveninin bilinci içinde, ülkemize, milletimize ve insanlığa yararlı bireyler olabilmek en önemli amacınız olmalıdır.

             Bu anlamlı günde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını ve Cumhuriyetimizin kurucularını derin bir saygıyla anıyorum.

             Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.