Türkiye Cumhuriyeti

Frankfurt Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

NSU cinayeti kurbanı Halit Yozgat'ı anma töreni (11.yıl), 06.04.2017

Sayın Belediye Meclis Üyesi Anne Janz,
NSU Örgütü Kurban Yakınları Özel Görevlisi Ombudsfrau Sayın Barbara John,
Saygıdeğer Yozgat Ailesi,
Kıymetli Dostlar,

Bugün burada tam 11 yıl önce aşırı sağcı NSU yeraltı örgütü tarafından öldürülen kardeşimiz, Halit Yozgat’ı, adının verildiği Halit meydanında anmak üzere biraraya geldik.

Halit’in yanısıra 7 Türk vatandaşımız ve 1 Yunan vatandaşı ile 1 Alman polisi de sözkonusu örgütün vahşi saldırılarının kurbanı oldular. Son derece vahşi olan bu cinayetler, hem Türk hem de Alman kamuoyunu derinden sarstı. Sağlıklı insan bilinci olan herkesin bu olayların arkasındaki zihniyeti anlamakta büyük zorluk çektiğinden eminim.

Bu tür hastalıklı bir zihniyete dayanan aşırı sağcı terörün niyeti, barış içerisinde birlikte yaşayan insanların arasında huzursuzluk yayarak nefret tohumları ekmektir. Böyle zamanlarda karşılıklı anlayışı güçlendirmeye, dayanışmaya ve diyaloğa her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.

Yabancı düşmanlığı, ırkçılık, İslamofobi ve antisemitizm, uluslararası toplumun birlikte mücadele etmesini gerektiren insanlığa karşı suçlardır. Daha iyi bir dünyada yaşamak istiyorsak, birbirimizi anlamak, birbirimize saygı duymak ve aramızda barışı ve huzuru egemen kılmaktan başka çare yoktur.

Münih’te devam eden NSU cinayetlerine ilişkin dava sürecinde olayların şeffaf şekilde aydınlatılmasını ve suçluların hak ettikleri cezayı almalarını umut ediyorum. Bizim ve Türk toplumunun beklentisi, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması ve sorumluların adalet önünde hesap vermesidir.

Bu düşüncelerle rahmetli Halit Yozgat’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve onu seven herkese sabırlar diliyor, hepinizi içtenlikle selamlıyorum.