Türkiye Cumhuriyeti

Frankfurt Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

18. Türk Halk Dansları Şöleni, 27.05.2012

Değerli Misafirler,

Toplum Gazetesi’nin öncülüğünde geleneksel olarak her yıl düzenlenen “Türk Halk Dansları Yarışması” vesilesiyle bugün burada biraraya gelmiş bulunuyoruz.

18 yıldır bu etkinliği düzenleyen Toplum Gazetesi’nin kurucusu Sayın Mehmet Canbolat’ı, gazete çalışanlarını ve tüm emeği geçenleri, bu alanda gösterdikleri çabalar nedeniyle içtenlikle kutluyorum.

Anadolu kültürünün derin ve eşsiz bir parçası olan halk dansları, binlerce yıllık bir tecrübe
ve duygu birikimi neticesinde ortaya çıkmış, ince ve anlamlı figürlerden meydana gelmiştir. Düğünlerimizin, önemli gün ve etkinliklerimizin ayrılmaz bir parçası olan halk oyunları, duygularımızı, sevinçlerimizi ve hüzünlerimizi, estetik hareketlerle izleyenlere yansıtmaktadır.

Her yöremizin kendine özgü halk dansları, figürleri ve kıyafetleri, kültürel zenginliğimizin adeta bir aynasını teşkil etmektedir. Bugün burada Alman dostlarımızla birlikte çeşitli yörelerimizin birbirinden güzel halk oyunlarını hep beraber izleme fırsatı buluyoruz.

Almanya’da yaşayan Türk toplumunun özverili şekilde kültürüne, kimliğine, bu kapsamda halk oyunlarına sahip çıkması, çocuklarına halk oyunlarını öğretmesi, sevdirmesi büyük önem arzetmektedir.

Başkonsolosluğumuza bağlı Türk Kültür Merkezi’nde yıllardır verilen halk dansları dersleri, Türkiye’den gelen yeni öğretmenimizin katkılarıyla daha da güçlenmiştir. Gençlerimizi ve çocuklarımızı bu kurslarımıza bekliyoruz.

Benim de yıllarca oynama fırsatı bulduğum halk oyunlarının çok keyifli bir hobi olduğunu ifade etmek isterim.

Bugün aramızda Malatya’dan gelen konuklarımız var: Kendilerine de hoş geldiniz diyorum.

Hem yarışmacıların hem de gösteri amaçlı aramızda olan toplulukların, bugün burada halk oyunları bağlamında harika bir performans sergileyeceklerine inanıyorum.

Sözkonusu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tekrar kutluyor, yarışmacılara başarılar diliyorum.